20 marca 2017

ściany fundamentowe i piwnice

Fundament:

Wykonywanie ścian i ław fundamentowych jest popularnym sposobem posadowienia budynku, innym rozwiązaniem może być posadowienie na płycie fundamentowej.

Do wykonywania ław polecamy elementy MCFU 2/50 (system uniwersalny). Posiadają one izolujące ścianki szalunku o grubości 5cm każda oraz 40 centymetrową przestrzeń, w której należy ułożyć zbrojenie i wypełnić betonem.

Ława powinna być posadowiona na warstwie chudego betonu i poziomej izolacji przeciwwodnej. Po zalaniu ławy na jej płaszczyznach pionowych i poziomych stosujemy izolację przeciwwodną.

Na tak przygotowanej ławie wykonujemy mury fundamentowe z pustaków szalunkowych o odpowiednio dobranej grubości zewnętrznej warstwy izolacyjnej. Do dyspozycji mamy rdzeń betonowy o grubości 15cm oraz zewnętrzną warstwę izolacyjną o grubości 5, 10, 15 lub 25cm. Izolacja ta będzie chroniła budynek przed przemarzaniem.

 

Piwinice:

Z elementów Izodom można wykonywać ściany piwnic. Wznosimy je w sposób analogiczny jak ściany zewnętrzne. 
Z uwagi na napór gruntu należy je jednak dodatkowo wzmocnić zbrojeniem i wszędzie tam, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych, zastosować izolację przeciwwilgociową przeznaczoną do styropianu.

Ściany oraz izolację przeciwwilgociową należy zabezpieczyć, aby nie naruszyć ich ciągłości podczas zasypywania wykopu.